Регулирано или нерегулирано кръстовище?

Магистрали, пътища, улици, трафик, пътна обстановка, камери, мотористи, пешеходци - всичко на едно място.

Назад към Пътища

Регулирано или нерегулирано кръстовище?

Мнениеот MishoM » Съб Апр 20, 2013 1:37 pm

При движение по квартални улици и в София, и в други населени места у нас съм попадал в следната ситуация: спирам на нерегулирано кръстовище, за да дам предимство на идващо от дясно МПС, което обаче също спира. Поглеждам дали на неговата улица от неговата страна има някакъв знак и виждам (отзад и под ъгъл) характерния обърнат триъгълник (знак Б1) или осмоъгълника на знак СТОП (Б2). С други думи за другия водач кръстовището е регулирано и аз съм с предимство, поради което тръгвам и преминавам пръв.
Що за икономия? (Не става въпрос за откраднати знаци - няма как да крадат все знаците на пътя с предимство, пък и е доста масово - не че кражбите не са масови.) Според мен е задължително от моята (в случая :) ) страна да има знак Б3 Път с предимство - не съм длъжен да гледам и за поставените по другата улица знаци. Още повече, че от взиране за и заобикаляне на дупки по улиците у нас понякога човек може да не види дори поставен в неговата посока на движение знак...

Ето текстове от нормативната уредба, имащи отношение към случая, които намерих без много ровене:

ЗДП:
Чл. 13. (1) За предупреждаване на участниците в движението за опасности по пътя, за даване на различни предписания към тях - относно предимството, забраните, прилагането на специални правила, действията със задължителен характер, за указване на направления, посоки, обекти, както и за даване на различна допълнителна информация за улесняване на участниците в движението, на пътищата се поставят необходимите пътни знаци, допълнителни и други средства за сигнализиране.

ППЗДП:
Глава шестнадесета.
ПРЕМИНАВАНЕ ПРЕЗ КРЪСТОВИЩЕ
Чл. 102. При приближаване към кръстовище водачът на пътното превозно средство е
длъжен да проявява необходимата предпазливост, за да може да намали скоростта или да
спре, за да пропусне пътните превозни средства и пешеходците, които имат предимство за
преминаване.
Чл. 103. На кръстовище, на което няма сигнализиран път с предимство:
1. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните
превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна. От същото
правило се ръководят помежду си и водачите на релсовите пътни превозни средства;
2. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне релсовите
пътни превозни средства независимо от посоката на движението им;
3. водачът на пътно превозно средство, което излиза от земен път на път с настилка, е
длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по пътя с настилка.
Чл. 104. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с
предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат
пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.
(2) Когато на кръстовище пътят с предимство променя направлението си, което е
указано с допълнителна табела Т13, водачите, които излизат от него, се ръководят помежду си
от правилата на чл. 103, т. 1 и 2. От същите правила се ръководят помежду си и водачите на
превозни средства, които навлизат в пътя с предимство.
Чл. 105. На кръстовище, на което с пътни знаци, със сигнал на регулировчик или със
светофар е разрешено едновременното преминаване на релсови и нерелсови пътни превозни
средства, водачите на нерелсовите превозни средства са длъжни да пропуснат релсовите
независимо от посоката на движението им.
Аватар

MishoM

Град: София
Кара: 406 седан, 2.0HDI 80 KW 2004

Re: Регулирано или нерегулирано кръстовище?

Мнениеот baba » Вто Май 21, 2013 3:16 pm

За мен работата е непознаване на закона.Това с предимството на десностоящия на нерегулирано кръстовище,го знаем другите поколения,дето ходихме на курс,на който ни "преподаваха" Закона,препитваха ни и после ни пращаха на листовки.Сега някой си преценява,че дадена улица е по-главна от двете и си джитка.
"Даже да сгрешиш,щом се промениш-стават чудеса!" - Красавицата и звяра
Аватар

baba
Баба на форума

Град: Люлин.
Кара: я сама и си и е много добре!
My status

Мнениеот stucci_ms » Вто Май 21, 2013 8:42 pm

MishoM написа:(2) Когато на кръстовище пътят с предимство променя направлението си, което е
указано с допълнителна табела Т13, водачите, които излизат от него, се ръководят помежду си
от правилата на чл. 103, т. 1 и 2. От същите правила се ръководят помежду си и водачите на

Много хора си мислят, че като идват от път с предимство и променят направлението си различно от това оказано на знака, са си пак с предимство и никой не гледа за дясно стоящите. Пълна анархия.
Аватар

stucci_ms

Кара: 106 rallye S1 / 106 rallye S2 / BMW E30 / Subaru impreza WRX
My status

Мнениеот Sheki » Сря Май 22, 2013 10:09 am

Ами те книжките вече се дават като царевични пръчици на промоция с награда . Какво да очакваш от такива шофЕри, къде си вземат книжката ама все още не знаят къде е лЕво и къде десно. Преди време, преди доооста години в школата , да речем Автото в града, колко ученика не знаят какво е кардан го мъкнеха цял ден с тях. На закуска, на обед, в час ... кардана с тях. Е, научила ли какво е кардан? Научиха го! По същия начин и с мигач, фар, радиатор ... ама се научава на нещо. Ами сега? Абе пълен ташак е цялата работа. Той не знае знаците ама си джитка с кола за 100000 лв. Лошо нема, нека си джитка, ама заради такива джигити го страдаме всички!

Sheki
Танцуващият с вълци

Град: Разград
Кара: 206

Мнениеот baba » Сря Май 22, 2013 2:22 pm

....ама то и аз не знам какво е кардан.... :beemo:
Аватар

baba
Баба на форума

My status

Мнениеот Светослав Стефанов » Сря Май 22, 2013 2:41 pm

stucci_ms написа:
MishoM написа:(2) Когато на кръстовище пътят с предимство променя направлението си, което е

Много хора си мислят, че като идват от път с предимство и променят направлението си различно от това оказано на знака, са си пак с предимство и никой не гледа за дясно стоящите. Пълна анархия.

Нещо не ми е ясно, но да уточним:

Ако ти си ми дясно стоящ, ама се намираш на път без предимство, а аз напускам пътя с предимство то аз съм с предимство.

Ако ти си ми дясно стоящ, ама се намираш на път с предимство, а аз напускам пътя с предимство то ти си с предимство.

Ако и двамата не напускаме пътя с предимство то нямаме пресечни точки.

Предполагам това имаш впредвид?

Светослав Стефанов

Град: Ботевград
Кара: Citroen C5 II 2.2HDI 2005 automatic

Мнениеот stucci_ms » Сря Май 22, 2013 6:43 pm

Ако двамата не напускаме пътя с предимство и нямаме пресечни точки ДА, но в другите случай нямам това предвид. То е написано ясно и точно....... водачите, които излизат от него, се ръководят помежду си

Чл. 103. На кръстовище, на което няма сигнализиран път с предимство:
1. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните
превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна. От същото
правило се ръководят помежду си и водачите на релсовите пътни превозни средства
Аватар

stucci_ms

My status

Мнениеот Светослав Стефанов » Чет Май 23, 2013 8:58 am

Ясно ми е, че анархията идва от такива като теб, дето си мислят, че знаят правилника, но го знаят неправилно.

Точно в цитата ти с големите букви е написано, че водачите, които напускат пътя с предимство, т.е. са върху него се ръководят от правилото за дясно стоящия помежду си, а не с тези, които са извън пътя с предимство. Никъде не пише, че този, който излиза се съобразява с този, който навлиза. И дали пътя с предимство си сменя посоката или не правилото е еднакво - тези които са на пътя с предимство са с предимство пред тези, които не са на него.

Светослав Стефанов

Мнениеот Светослав Стефанов » Чет Май 23, 2013 10:45 am

stucci_ms, ако аз съм в червената кола, а ти в тая, за която се задава въпроса дали ти си с предимство, като десностоящ на мен?

Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.

Ей така от самоуважение отговори на въпроса.

Светослав Стефанов

Мнениеот stucci_ms » Чет Май 23, 2013 10:47 am

Аууууууууууу, вярно бе. Чак сега му схващам смисъла. Лелеееее, ами колко шамари набих на хората мислейки си, че ми отнемат предимството. ц.ц.ц. Еми колеги ще извинявате, човек се учи цял живот, явно сега е дошъл и моя момент по този въпрос.
Аватар

stucci_ms

My status

Мнениеот Светослав Стефанов » Чет Май 23, 2013 11:42 am

Мойте уважения, колега. :z-smilie05: Уважавам хората, които не ги е срам да си признаят че са сбъркали и си вземат поука при всяка възможност.

А предното ми мнение с листовката се забави заради утвърждаването му от админ и вече е малко неадекватно, след твоя отговор, за което се извинявам. :beer:

Светослав Стефанов

Мнениеот MishoM » Чет Май 23, 2013 3:48 pm

stucci_ms написа:... Еми колеги ще извинявате, човек се учи цял живот, явно сега е дошъл и моя момент по този въпрос.
:topic: С риск да прозвуча дидактически: хората си приличаме по това, че всички грешим и може да сгрешим (което не значи, че няма нужда от усилия за минимизиране на грешките - точно обратното!). Една от разликите помежду ни обаче е начинът, по който реагираме след като разберем, че сме сгрешили. Поздравления за реакцията, колега stucci_ms. :topic:
Пак ще изкажа недоволството си, че нерядко не се поставят необходимите пътни знаци на пътя с предимство на малките квартални кръстовища. За мен е необяснимо защо. :think:
Аватар

MishoM

Кара: 406 седан, 2.0HDI 80 KW 2004

Мнениеот baba » Вто Сеп 10, 2013 4:34 am

Понякога просто ми се иска да съм мъж около 210см и около 140кг с един ЗИЛ и да поджиткам из махленските улички.
Аватар

baba
Баба на форума

My status

Мнениеот FALLAF » Вто Сеп 10, 2013 8:55 am

Незнанието на правилото-за дясностоящият и неговото предимство на нерегулирано /с вертикална или хоризонтална маркировка/ е повсеместно и в Асеновград :beemo: . Колко пъти и на мен ми е минавало през акъла да взема един "Краз"-от онези старите, с големите муцуни и да си "джиткам" из такива кръстовища, ама а де :) . Досега се е разминавало с "малтретирането" на неколцина шофьори от моя страна, в преобладаващата си част "бакшиши" :P
Аватар

FALLAF

Град: Асеновград
Кара: Пежо 406, 2.2 бенз., 206, 1.4 бенз., Сеат "Толедо" и с газ
My status
    Гараж

Мнениеот fbikz75 » Пет Фев 05, 2016 6:35 pm

Колеги хайде помогнете кой е със предимство в тази ситуация Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Аватар

fbikz75

Град: Pafos
Кара: Mitsubishi FTO GR V6....Peugeot 206 1.1 2006
My status
Телефон/и: 0035796745929

Мнениеот D_boy » Пет Фев 05, 2016 6:40 pm

Зеления

Sent from mobile
Аватар

D_boy

Кара: Peugeot 307 SW, 1.6 HDI-90к.с 2005
My status
Телефон/и: 0888-231-906
    Гараж

Мнениеот fbikz75 » Пет Фев 05, 2016 6:47 pm

но зеления автомобил има знак Пропусни движещите се по пътя с предимство,в случая червения няма знак и говори че е със предимство
Аватар

fbikz75

Град: Pafos
Кара: Mitsubishi FTO GR V6....Peugeot 206 1.1 2006
My status
Телефон/и: 0035796745929

Мнениеот D_boy » Пет Фев 05, 2016 9:41 pm

Да, но отсрещния завива на ляво, с предимство са движещите се на право и завиващите на дясно. Знака е за пътя с предимство, ако по него идва автомобил той е пръв.

Sent from mobile
Аватар

D_boy

Кара: Peugeot 307 SW, 1.6 HDI-90к.с 2005
My status
Телефон/и: 0888-231-906
    Гараж

Назад към Пътища