1.6 HDI не върви както се очаква

Назад към 308

1.6 HDI не върви както се очаква

Мнениеот swartalf » Нед Апр 07, 2019 6:12 pm

Здравейте,

Имам 308 1.6 HDI с рециклирана турбина (така я купих), която общо взето ми се струваше, че върви приемливо. Добре, ама оня ден се повозих на С4 пикасо със същия двигател, което дърпаше забележимо по-добре. Направих едно пробно кръгче с моята и лексия да следя наляганията на турбото и ми направи впечатление, че реагира с доста голямо закъснение и като цяло иска обороти (усеща се над 2500) за да се развърти:

Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.

Това което ми идва на акъла е лоста на променливата геометрия - загледах го и при запален двигател е прибран до упор в ограничителя, който излиза около 4-5мм и може да се прибере за да може лостчето да придърпва малко повече управлението на геометрията. Дали ще е голяма глупост ако го прибера с 1-2мм и да видя дали ще започне да реагира от по-ниски обороти? В момента изобщо няма "ряз"-ът който се очаква от турбо-дизел или ако го има идва чак към 2500 оборота.

Дайте акъл, моля.

swartalf

Град: София
Кара: Citroen C5 2.2 ZF4HP20, Peugeot 308SW 1.6 HDI BVM6

Re: 1.6 HDI не върви както се очаква

Мнениеот Dimo52diimo » Сря Апр 10, 2019 4:23 pm

Бях писал в "строй се преброй се" за подобен проблем, но е на по-задна страница за това ще ти го копирам.
Здравейте,ще споделя нещо за 308 HDI 109 коня. Купих я преди 6 месеца, и сякаш беше спъната, имах чувството че не върви като за 100 коня. Ходих при двама диагностици, единия ме "набута " с клапан за турбото, смених го същата работа. Втория си взе 30 кинта и не можа да каже какво е. Един ден ми се омасли тръбичката която смазва турбото. Свалих я, и заварих накрайниниците, от там омасляваше. Спестих едни 50 лева. За да я сваля обаче се наложи да сваля и филтъра за твърдите частици. Парчета от него бяха запушили меката връзка между него и ауспуха. Изчистих ги, монтирах филтъра, и сега да чукна на дърво, колата сякаш е с 6 цилиндъра.
Успех на всички, ако някой се сблъска с подобни проблеми

Dimo52diimo

Град: Пещера
Кара: 308 1,6 HDI 2007г.

Re: 1.6 HDI не върви както се очаква

Мнениеот swartalf » Чет Апр 11, 2019 9:31 am

Много благодаря за мнението :)

При мен обаче не е това проблема - тръбичката е сменена с нова, както и двата болта с дифтунгите й; освен това колата я взех с изтърбушен ФАП и изключен ЕГР. Мъчих клапана за управление на актуатора на геометрията но явно си работи коректно; засега съмненията ми са в самата геометрия, че нещо не е добре настроена - в един руски форум намерих мнение, че стоперния й болт трябва да излиза около 4мм а при мен са по-скоро 2мм. Чудя се дали е възможно пластините на геометрията да се затворят толкова много, че да влошат развъртането на турбината в ниските обороти?

Проверявах и клапата за въздуха на смукателния колектор, карах с изключен конектор - няма разлика, клапата си е отворена. Огледах колектора - проходим е, има налепи не повече от 1 максимум 2мм по стените. Като цяло колата върви добре, просто турбината се развърта по-мудно от начало - после вече е окей :)

swartalf

Град: София
Кара: Citroen C5 2.2 ZF4HP20, Peugeot 308SW 1.6 HDI BVM6

Назад към 308