Бебе в колата.

Въпроси относно законите, правилниците, застраховките, данъците и други такива главоболия.

Назад към Законът и ние



Бебе в колата.

Мнениеот Gospodinov » Пет Авг 19, 2016 12:30 pm

Колеги, наскоро на приятел му се роди дете и ме накара да се замисля... Доколкото знам според българското законодателство бебе в кола трябва да се вози в специално за целта столче на задната седалка. Да обаче на моята 307-ца за пасажерите отзад има въздушни възглавници които могат да се окажат убиец на бебето. За целта французите са направили ключ за изключване на предната въздушна възглавница на пасажера, обаче имам ли право да возя дете на предната седалка ?
Клин, клин избива, но един винаги остава!
Аватар

Gospodinov
 
Мнения: 399
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 11:05 am
Град: Перник
Кара: 307 2.0 HDI 90hp 2001г.
Мерцедес Актрос 450hp 2015г.
Пол: Мъж

Re: Бебе в колата.

Мнениеот OptimusMaximus » Сря Авг 31, 2016 5:16 pm

Да, може да се вози бебе от самото му раждане на предна седалка стига да е в специално за целта столче, поставено по правилния начин и с изключена въздушна възгл.
Чл. 133. (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.
и
Чл. 137в. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)(1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2015 г.) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето, в съответствие със:
1. класификацията по чл. 137б, ал. 1 - за системите за обезопасяване на деца, одобрени в съответствие с чл. 137г, ал. 1, т. 1;
2. данни от производителя за височината и максималното тегло на детето, за което е предназначена системата за обезопасяване на деца, одобрена в съответствие с чл. 137г, ал. 1, т. 2.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

OptimusMaximus
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Мар 22, 2015 9:31 pm
Местоположение: София
Град: Sofia
Кара: Fiat Punto 1,9D
Peugeot 607 2,7HDI
Пол: мъж

Re: Бебе в колата.

Мнениеот Gospodinov » Сря Авг 31, 2016 6:58 pm

Благодарско :)
Клин, клин избива, но един винаги остава!
Аватар

Gospodinov
 
Мнения: 399
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 11:05 am
Град: Перник
Кара: 307 2.0 HDI 90hp 2001г.
Мерцедес Актрос 450hp 2015г.
Пол: Мъж


Назад към Законът и ние

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта