Какви документи при покупка на кола от ЕС

Въпроси относно законите, правилниците, застраховките, данъците и други такива главоболия.

Назад към Законът и ние

Какви документи при покупка на кола от ЕС

Мнениеот dydo » Пет Май 09, 2014 9:40 am

Става дума за българин физическо лице, а не търговец, който си е внесъл кола от Австрия и иска да я продаде на мой колега. Този който я е внесъл има една синя книжка и някакви жълти листа прикрепени към нея. Та колегата ме пита какви документи ще са необходими, когато я купи, та да може да си я регне в КАТ. Договори съм правил бол, но когато се касае за продажба на регистрирана кола в БГ. Тук обаче не съм сигурен какво трябва да направя. Договор добре, че няма да е нотариално заверен хубаво, но на какъв език и между кои хора. Продавача ясно е българин, купувача също, договора ще е на бг език между тях си. Но в него следва ли да се цитира тази синя книжка, нещо друго следва ли да се прилага и т.н.
Моля, да ми отговорят само хора, които са купували или продавали по този начин кола. Предположения не ме интересуват, тъй като трябва на 100% да съм сигурен.
Аватар

dydo

Град: София
Кара: В миналото - Пежо 206

Re: Какви документи при покупка на кола от ЕС

Мнениеот dydo » Пет Май 09, 2014 10:14 am

Оправих си нещата...............за триене.
Просто нямаше време да чета как стоят нещата, защото човека в момента действа по въпроса и ми трябваше бърз отговор.
Аватар

dydo

Мнениеот Dr_zax » Съб Май 10, 2014 9:16 am

Моята кола ми я вкара приятел от Франция . Получава се двойна регистрация . Регистрира я първо този който я е вкарал , след това при нотаруиса да се прехвърли, като не е нужно да се ходи в данъчнода да се регистрира от продавача нищо че нотариуса ще го търси този документ . После в кат с договора за продажбата за смяна на собственост и регистрация в данъчното това е . 2 дена играчка и разходка е но май няма по бърз начин .

Dr_zax

Град: Пловдив
Кара: 307

Мнениеот Mathias » Съб Май 10, 2014 9:33 am

Ами не съм много сигурен, да не объркам нещо, 'щото е било преди 5 години, но тогава моето Пежо, бе дошло с автовоз. Човека си имаше "Кауфентраг" (мисля, че така се казваше) с празен ред на купувача. Написахме моето име - сякаш аз съм я купил от там с него регистрирах аз в КАТ. Бързо, лесно и безболезнено. Всеки, който се занимава с внос си има начини ;)
Аватар

Mathias

Град: Козлодуй
Кара: 607 DW12TED4
ex 406 D8 DW10ATED
My status
    Гараж

Мнениеот dydo » Вто Май 13, 2014 10:14 am

Да, Матиас, точно така е. Значи.........колата идва тук без номера. Практиката е, автокъщата директно да направи договор все едно е сключен между продавача в Германия например и купувача тук. Т.е. този който я е внесъл за препродажба не фигурира никъде. И после с този договор (на немски език написан на готови бланки или на друг, зависи от къде е внесена) купувача си отива да си я регне с платените там екотакси и т.н. и т.н.
Аватар

dydo

Назад към Законът и ние