Calendar      Calendar     SFA      SFA     

За правописа във форума

Назад към За форума

Re: климатик

Мнениеот satir » Чет Юли 16, 2015 7:48 pm

@off-topic
и сложи поне една точка /./ или въпросителна /?/, когато задаваш въпрос.
едит: за запетайки не смея и да си помисля да те помоля.
Аватар

satir

Град: Dupnica
Кара: 406 (RESTYLING) 5 DOOR ESTATE 2.0HDi 110 (DW10ATED)

За правописа във форума

Мнениеот veni224 » Чет Юли 16, 2015 8:47 pm

satir написа:имаш, колега.

Между "имаш" и "колега" не се слага запетая. Всяко изречение започва с главна буква. :P
Добре е да имаш огледало за задно виждане, но то не трябва да е по-голямо от предното стъкло.
Аватар

veni224

Град: София кв."Княжево"
Кара: Citroen C4 Picasso 2007 1.6HDI - 140 hp
Fiat Coupe 1997 1.8i - 131 hp
My status

Re: Монтаж на автопилот/темпомат/круиз контрол

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 5:30 am

veni224 написа:
satir написа:имаш, колега.

Между "имаш" и "колега" не се слага запетая. Всяко изречение започва с главна буква. :P

off-topic
"колега" е обръщение. аз пиша така. Вонегът също пише така. романът "Одисей" е написан от Джойс без почти никакви препинателни знаци.
п.с.: каква е разликата /смисловата/ в изреченията "имаш колега." и "имаш, колега." ?

п.с.2: "обущарю, не по-високо от обувките!"
Аватар

satir

Мнениеот So » Пет Юли 17, 2015 8:38 am

:spammer: Е защо тогава изискваш пунктоация от останалите последователи на Вонегът, мир на праха му, като от колегата от Карнобат примерно? Няма смисъл от излишни дребнави заяждания в такъв автомобилен форум. Ако беше литературен - както и да е. След десет години администриране съм разбрал, че колкото и пъти да кажеш на недостатъчно грамотния, че е такъв това няма да го направи по-грамотен. Най-много да го накара да спре да пише, което е точно обратно на идеята на форума.
А разликата между "имаш колега" и "имаш, колега" съм сигурен, че я знаеш отлично. ;) :beer:
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 10:01 am

Со, Вонегът не използва главни букви, или почти. a за пунктуацията, Джойс така си е решил, но той е писател и може... а примера, който съм дал ясно се вижда, защо е важна и необходима пунктуацията. аз разликата я виждам, ама искам Вени да я види :D в конкретния случай не аз съм този, който се заяжда :)
и е изключително дразнещо да прочетеш пост/публикация/питане, в което автора дори не си е направил труда, минимален опит няма дори, да пише разбрано и грамотно. безпределно ми е ясно, че и на мен не винаги ми се удава, но е очевидно, също така, че опитвам... :D
edit: разбирам, че потребителите са важни и всъщност форума е заради тях :) нали и аз съм от юзърите :D :D :D
аз от дълги години съм глобален модератор в Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. и знам, колко упорити са хората в невежеството си и все пак едно по-добро ниво на форума не е излишно да се търси... :)
Аватар

satir

Мнениеот So » Пет Юли 17, 2015 10:46 am

:spammer: Определящо за такива места е нивото на отговарящите. Нивото на питащите не можеш да го моделираш по твой вкус. Пък и не е нужно. :beer: Все едно да забраниш на телефона на Бърза помощ да се обаждат хора, говорещи на диалект.
Та какво викаш за темпомата? :)
Аватар

So

306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 11:40 am

за темпомата викам, дали ако сваля лостчето и споделя някакъв номер от него /нещо което го характеризира хардуерно/, дали ще може да се провери съвместимостта му с моят Лъв?

дълбок off-topic:
този разговор е за друга тема, и аз съм много далеч от мисълта да оспамвам тази, но искам да дам за пример форума на Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.. давам линк към тази тема случайно, но държа да забележиш, строгата организация и дисциплината, както на питащия, задал въпроса изчерпателно и ясно, така и на отговарящите, със съответните препратки - ако в отговора се споменава пакет /конкретен софтуер/ то има препратка към неговата man page /страницата с разяснения за пакета, както и неговото използване... изобщо... към наръчника/, ако се говори за канал за софтуер, то е посочен канала /от колекцията ports/, и за всяко нещо си има тагове, или код или, каквото си има там. форума на Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. е най-добрият пример за полезност. това е причината и за неговата висока популярност сред FreeBSD потребителите. стана много дълго, но ще ме разбереш, какво искам да кажа.
високо ниво на форума => висока степен на полезност => висока посещаемост => повече и по-компетентни отговарящи => още по-висока посещаемост ~~~ и тетека... :D
за нашия форум, например: Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Аватар

satir

Re: За правописа във форума

Мнениеот So » Пет Юли 17, 2015 1:41 pm

Офтопика наистина стана много дълбок. Да припомня - ставаше въпрос дали е уместно да се прави забележка за "краснопис" на бай Ландо от с. Паволче, Врачанско, който е взел на заем таблета от внука си за да зададе въпрос, от който зависи живота на автомобила му. Да или не? Изобщо не става въпрос да се сравняваме с някого.
Аватар

So

306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 1:47 pm

доОообре :D ще се съобразя
Аватар

satir

Мнениеот So » Пет Юли 17, 2015 1:52 pm

Е аз поне така ги виждам нещата. Затова питах да или не, за да чуем и други мнения. Но не смятам, че ще допринесем за популярността на форума като правим забележки за запетаи на питащите. :beer:
Аватар

So

306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 2:15 pm

да не ставам досаден, но така е редактирана първата ми публикация:

Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Аватар

satir

Мнениеот Mathias » Пет Юли 17, 2015 2:34 pm

Признавам, че неправилното писане и мен ме дразни, но:
1) Не сме литературен форум, а автомобилен;
2) Ако някой е неграмотен и има шофьорска книжка (т.е. минал е 18 г.), то ние няма как да го ограмотим, най-много да го откажем да пише;
3) Дори и аз допускам грешки, както пунктоационни, така и правописни, което някак не ми дава право да правя забележки на останалите.
По скоро трябва да следим за неточности в техническите изказвания, които биха довели до това някой да си скапе колата, в следствие на съвет от форума.
А пък, ако някой е задал въпроса така неграмотно и неразбираемо, че не можем да схванем - ами вместо забележка, да го попитаме за пояснения. Така хем няма да дразним с излишни забележки, хем ще помогнем на него, а и на следващите, които четат.
Да, така е, бай Киро от Крушовица, Врачанско цял живот е писал някак....или пък не е писал никога, ние не можем да го научим, но това не значи, че не заслужава да му се помогне. Простите хора заслужават, колкото и грамотните. Ако дойде човек в сервиза, за мен няма значение дали ще каже: "Добър ден, имам някакъв проблем и когато включа на скорост, автомобилът ми не потегля" или "Баце, бах ма'аму к'во стана сиги да го еВа, пала тоа дръгел, ръгам му прЪва и нищо не ста'а, демек има форц, ама нема тега, да го еВа."
С няколко думи - не виждам смисъл от забележки, относно правописа.
:beer:
Аватар

Mathias

Град: Козлодуй
Кара: 607 DW12TED4
ex 406 D8 DW10ATED
My status
    Гараж

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 7:17 pm

съгласен съм, че не сме литературен форум, но сме Форум на Peugeot. а това са част от правилата на Форума:
Правила на форума написа: За постовете

• Задължително използвайте кирилица, не пишете с latinski bukvi, не замествайте букви от кирилицата с цифри, спазвайте максимално правилата за пунктуация!

максимално е думата! - това означава, че ако някой "мачи занаято", ама не му се получава много добре никой няма да му се сърди :) а пича, за който търпя критики, не беше сложил нито един препинателен знак!
по-горе показах, как беше модериран моят пост във форума на FreeBSD, от което аз не се почувствах обиден a се засрамих :) и когато публикувам там много внимавам как го правя.
п.с. може да не съм от най-тактичните к0п3л3та, но съм от добрите! :D /са, да не ме сджвакате за цифрите :) за благоприличие са :D :D :D /
Аватар

satir

Мнениеот Mathias » Пет Юли 17, 2015 8:52 pm

Да, точно максимално е думата, максимално според неговите възможности. Той толкова си може. :z-smilie05:
И не търпиш критики, обсъждаме.
Аватар

Mathias

Град: Козлодуй
Кара: 607 DW12TED4
ex 406 D8 DW10ATED
My status
    Гараж

Мнениеот veni224 » Пет Юли 17, 2015 9:05 pm

satir написа: аз разликата я виждам, ама искам Вени да я види :D в конкретния случай не аз съм този, който се заяжда :)

Ааааа, без тия номера бай Сатире! Не съм се заяждал, показах гредата в окото ти, за да я видиш и да не търсиш кусури в другите. Запетая се слага след обръщение, а не пред него! Ако беше написал:"Колега, имаш.", тогава запетаята е задължителна, но не и в твоя случай. В Българския език е ясно записано: Фраза и изречение се започва с главна буква! Нали на Български пишеш? Ич ме не брига кого копираш и той как бил писал... Айде, сполай ти! ;)
Добре е да имаш огледало за задно виждане, но то не трябва да е по-голямо от предното стъкло.
Аватар

veni224

My status

Мнениеот So » Пет Юли 17, 2015 9:30 pm

Mathias написа:Да, точно максимално е думата, максимално според неговите възможности. Той толкова си може...

:z-smilie05: :icon_pray:
Бойко, правилата на Форума са мислени и премисляни. Не са писани "на ангро", така че внимателния им прочит е полезен. :beer:
По отношение на онази запетая, правилната пунктуация е "Имаш, колега". Не смятам, че има спор по въпроса. :)
Аватар

So

306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот satir » Пет Юли 17, 2015 9:51 pm

пиша от чилифоня, Вени, требе да си разбрал, че аз не копирам никой - самобитен съм си :) и че с някой, доказано ценен си приличаме е само основание за фукня, а аз съм си фукльо, спор нема :D
Аватар

satir

Мнениеот veni224 » Съб Юли 18, 2015 1:30 pm

Тъй кажи бре, че да те разбере целио свет! :) :z-smilie05:
Аватар

veni224

My status

Назад към За форума