Забраненото образование (2012)

Назад към Интереси

Забраненото образование (2012)

Мнениеот MishoM » Съб Дек 28, 2013 8:23 pm

Днес големият ми син ми показа филм за образованието, който изгледах с интерес открай-докрай въпреки продължителността му (2 часа и 16 мин.). Заслужава си да се види - не само заради нас, а най-вече заради децата ни:

Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Аватар

MishoM

Град: София
Кара: 406 седан, 2.0HDI 80 KW 2004

Re: Забраненото образование (2012)

Мнениеот MishoM » Чет Яну 09, 2014 2:37 pm

Едно момче постига впечатляващи резултати :icon_pray: БЕЗ да ходи на училище т.е. БЕЗ пари от държавата! Оказва се, че за чиновниците от Министерството на образованието и науката това е НАРУШЕНИЕ :eusa_wall: ?! И наистина е така - нарушено е най-важното им право, а именно да крадат от бюджета т.е. от всички нас (съществена) част от отделените за образованието на всяко дете средства. Разбира се, такова нарушение не може да остане без последствия - ето какво правят издържаните с нашите данъци чиновници в МОН :mad: :

А според мен в този случай държавата трябва да плати полагащите се за образованието на това дете пари на неговите родители :eusa: .
Аватар

MishoM

Мнениеот Sheki » Чет Яну 09, 2014 10:21 pm

И аз го гледах това предаване. Оказва се, че когато се опиташ да "байпасираш" системата тя рано или късно намира начин пак да те върне във "правия път". Впрочем, система също е права, тъй като това би дало допълнителен тласък на и без това оскъдните човечета в клас да правят опити за цялостен байпас. Но, пък таланта си е талант, дарбата си е дарба, обучението си е обучение. Дали е изолиран случай това ми е интересно и дали има други такива. По интересно би било ако се изведе една статистика колко случая има такива и колко от тях показват такива завидни резултати. Интересно, не мислиш ли?

Sheki
Танцуващият с вълци

Град: Разград
Кара: 206

Мнениеот MishoM » Чет Яну 09, 2014 11:05 pm

И на мен ми е любопитно дали има и други неходещи на училище с подобни резултати, но не е в интерес на системата да излизат такива примери.
Sheki написа:... Впрочем, система също е права, тъй като това би дало допълнителен тласък на и без това оскъдните човечета в клас да правят опити за цялостен байпас. ...

Примерът на това момче не показва желание да не се учи, а желание да не се учи в съвременното българско училище и то да бъде заменено с нещо по-добро. Тук, в България, а не в чужбина.
Аватар

MishoM

Мнениеот Sheki » Чет Яну 09, 2014 11:11 pm

Да, така е наистина. Обаче, няма как от друга страна системата да бъде променена като със вълшебна пръчка. Докато трае процеса на промени все пак трябва някак си да има учащи. От друга страна пък, защо се стигна да разрушаване на вече изградена система. То, че има подсказки, защо е станало и притчи достатъчно може да се чуят дори без да търсиш много много ама пуста система, не търпи байпас и това си е. Нямаше как да окуражат человечето дори и да искат, знаеш. Дори се учудвам как така се появи м'атриал за него. Интересно , дали ще има в крайна сметка санкции?

Sheki
Танцуващият с вълци

Мнениеот MishoM » Пет Яну 10, 2014 10:20 pm

Целият този случай е типичен пример, в който се дава предимство на формата пред съдържанието. А когато това се прави, причината обикновено е корист, по-рядко - неразбиране или глупост.
Искаме ли да виждаме и да се съобразяваме с реалностите - а не да бъдем заблуждавани от привидностите - ВИНАГИ трябва да даваме предимство на съдържанието пред формата. Защото разминаването между тях нерядко е резултат на нечие съзнателно желание някой да бъде заблуден.
Представи си, че това дете утре се яви на международна олимпиада и - дай Боже! - спечели медал. Дали организаторите ще му го отнемат, като разберат, че не е ходило на училище в България? И дали ще може да кажем, че този медал е и за България - държавата, която му е отнела честно спечелено отличие - а не само за това българче?
Аватар

MishoM

Мнениеот Sheki » Пет Яну 10, 2014 10:52 pm

Така е, жестока действителност е това. Дали този случай би се развил по този начин ако да речем бе в друга държава ? Интересно нали?

Sheki
Танцуващият с вълци

Мнениеот MishoM » Съб Яну 11, 2014 12:54 am

Наистина интересен въпрос. Не знам какво би станало в друга държава - вероятно зависи от държавата, но на мен ми е жалко, че това се случва у нас. Защото така българската държава отблъсква от себе си това момче и семейството му, вместо да му помага да развива качествата си. На другия полюс е фондацията на Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. :icon_pray: . Според мен този човек прави НЕЩО ИЗКЛЮЧИТЕЛНО :eusa: :z-smilie05: и държавата е длъжна да го подпомогне, като се включи във финансирането на тази дейност - едва ли в неговата фондация има корупция като в публичната ни администрация.
И нещо интересно във връзка с темата: Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки..
Не знам доколко е обективна тази направена от двама души класация, но ми прави впечатление, че освен нас, между първенците има и други държави, които не са отличници - Монголия, Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия. Изводът като че ли е, че интелигентното население не е гаранция за просперираща държава :( .
Аватар

MishoM

Мнениеот Sheki » Съб Яну 11, 2014 1:23 am

Май май има нещо вярно да знаеш! Дали поговорката "сиромах човек жив дявол" не е всъщност точното определение за последното ти изречение? Т.е., така и така нямам възможност, барем експериментирайки с нищото да се опитам да направя нещо. Възможно ли е? Принципно аз вярвам в това, тъй като този, който няма винаги прави алтернативни изобретения, последните обаче понякога се оказват доста ПО добри от оригинала. Разбра ме предполагам накъде бия. :)

Sheki
Танцуващият с вълци

Мнениеот Желязков » Съб Яну 11, 2014 11:58 pm

Национална стратегия „Ран-Ът“
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене

Националната стратегия „Ран-Ът“ или планът „Ран-Ът“, е план за преход към пазарна икономика, изготвен в рамките на 6 месеца от Националната търговска камара на САЩ по молба на последното правителство на Народна република България (в лицето на Андрей Луканов) и представен през март 1990 г.

Съдържание

1 Подготовка
2 Стратегия
3 Реализация
4 Критики и противоречия
5 Вижте още
6 Източници
7 Външни връзки

Подготовка

През ноември 1989 г. Ричард Ран, тогава главен икономист на Националната търговска камара на САЩ, изнася лекция в Унгария, на която присъстват и български висши държавни икономисти. През март 1990 г. българското правителство, в лицето на премиера Андрей Луканов, се обръща към Ричард Ран с молба за "техническа помощ" за провеждането на предвидените реформи. Половин година по-късно 18 икономисти от американската администрация изготвят национална стратегия в обем 600 страници[1][2] за икономически растеж и преход към пазарна икономика. През август американският екип прекарва в България няколко седмици заедно с група български специалисти, за да уточнят детайли и срокове.[3]

Българската група в работните срещи е ръководена от проф. Иван Ангелов, икономически съветник на правителството, и участват още 29 български икономисти, сред които професорите:

Димитър Шопов — заместник-председател на Комитета по труда и социалното осигуряване;
Иван Ангелов — старши икономически съветник на министър-председателя;
Илия Георгиев — Икономически институт на БАН;
Лилия Каракашева — главен директор в Министерството на външноикономическите връзки;
Милчо Стоименов — ВИИ „Карл Маркс“;
Огнян Панов — директор на Института по държавно и стопанско управление;
Стефан Стоилов — министър на икономическата реформа;
Тодор Вълчев — Икономически институт на БАН,

както и икономистите:

Атанас Папаризов — генерален директор в Министерството на външноикономическите връзки;
Боян Славейков — Икономически институт на БАН;
Валери Борисов — икономически съветник в Министерството на икономиката и планирането;
Венцислав Антонов — ВИИ „Карл Маркс“;
Венцислав Димитров — Икономически институт на БАН;
д-р Генчо Димов — старши икономист в Министерството на външноикономическите връзки;
Георги Панков — заместник-министър на икономическата реформа;
д-р Димитър Иванов — Икономически институт на БАН;
Димитър Костов — заместник-министър на финансите;
Емил Хърсев — ВИИ „Карл Маркс“;
д-р Иван Костов — ВМЕИ „Ленин“;
д-р Иван Пушкаров — Икономически институт на БАН;
д-р Найден Найденов — заместник-министър на икономиката и планирането;
д-р Невяна Кръстева — научен сътрудник в Министерството на външноикономическите връзки;
д-р Никола Гълъбов — Икономически институт на БАН;
д-р Огнян Пишев — старши икономически съветник на президента;
Румен Аврамов — Икономически институт на БАН;
д-р Румен Георгиев — генерален директор на „Минералбанк“
Стою Дулев — заместник-министър на икономиката и планирането;
Татяна Хубенова — Икономически институт на БАН;
Христина Вучева — Научно-изследователски институт към Министерството на финансите.[4].

Голяма част от тези икономисти са били членове на БКП, а много от тях впоследствие заемат министерски кресла в различни правителства.

Народното събрание приема проекта с ръкопляскания. Всеки народен представител получава по едно копие от доклада, а Андрей Луканов заявява, че „програмата съдържа рационални елементи и от двете платформи – на БСП и СДС, както и съгласуваните между двете основни политически сили идеи в периода преди и след изборите“.

Финансирането на превода, редакцията, оформлението и отпечатването на Проекта за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България е извършено от фирма "Програмни продукти и системи"[5] и от МINТЕСН Согр. (САЩ) по идея на президентите на двете фирми Рашко Ангелинов и Сам Трендов с "любезното съгласие" на д-р Ричард Ран. Преводът е публично достъпен, а доброволни заплащания за него се използват за благотворителна цел.[1]

Позволих си чрез това копие на кратко описание,но иначе достатъчно и точно определение на това,че в действителност отпреди 23 год. нищо не се е променило-надявам се чрез лаконичното ми обяснение ще добиете достатъчно точна и действителна картина на това,че цензурата,следенето,контрола и управлението на масата от хора е нужно и трябва да се подчинява на методите отредени от управляващите-а те през изминалите години са доказали,че идеологиите не им се отличават с нещо предопределящо напредък,просперитет,далновидност,висок стандарт и демократично развитие...
Много жалко,но според мен-факт,който е нужно да променим!!!
Внимавайте какво си пожелавате,защото може да се сбъдне !
И когато то се случи няма да сте убедени,че сте го желали силно!!!

Желязков

Град: Раднево
Кара: Peugeot 306XTdt

Мнениеот Sheki » Нед Яну 12, 2014 12:06 am

Възможно е , да има умисъл още в началото на прехода и да е започнало от тогава разпада и на образованието. Възможно е, този план да е наистина как да кажа .. "задействан". Но, на кого пречи една малка държавица, на кого боде в очите нашето образование. Всяка държава в този свят си има своите математици, физици, химици и прочие. Нека не се залъгваме, че ние сме най най. Не е така и никога не е било. В момент на криза (в която винаги сме били) дори и малки постижения се приемат като велики открития. Зрелища демек му трябват на народа и всяко такова е добре дошло и се приема прекрасно. Не знам, може би наистина целта е била да се съсипе образованието ни изкуствено. А може би ние така си мислим защото света се върти с прекалено бързо вече и ние не смогваме. Знам ли, всичко е възможно ...

Sheki
Танцуващият с вълци

Мнениеот MishoM » Пон Яну 27, 2014 1:19 am

Желязков написа:Национална стратегия „Ран-Ът“ ...

Sheki написа:... Знам ли, всичко е възможно ...

:spammer: Съгласен съм, че проблемите в българското образование са следствие на по-големи проблеми в българската държава. Но не вярвам в Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки., още по-малко в теорията как бедността ни е резултат (само) от желанието на големите държави да ни държат бедни. Според мен живеем така главно заради политическата ни система, търпеливостта на българския народ и факта, че сме свикнали да живеем бедно.
За българската политическа система трябва да се каже, че е основана на представителната демокрация, която в нашите условия е много лоша за управляваните и много добра за управляващите и цялата политическа каста. На национално ниво ние избираме само един едноличен орган - Президента на Републиката и вървящия в комплект с него Вицепрезидент. Този избор обаче е подигравка с българския избирател, защото човекът, за когото гласуваме пряко, е просто един церемониалмайстор - много малко неща зависят от него. На този фон ограничението на мандатите му до два (макар и по 5, а не по 4 години) е безсмислено, но пък така се хвърля прах в очите на народа и някак встрани остава фактът, че няма ограничение на мандатите за длъжностите, от които зависят нещата - кметовете и народните представители. (Практиката показва, че няма нужда от такова ограничение за министър-председателя и министрите, които трудно изкарват и по един пълен мандат). Или казано с други думи: ограничение в мандатите има там, където то не е необходимо, а където е необходимо липсва.
Силно доказателство колко ограничена е пряката демокрация у нас е въпросът с референдумите. За почти 25 години след падането на комунизма има проведен само един! референдум (този за АЕЦ Белене), който нямаше да се състои, ако такава голяма партия като БСП не се ангажира с него. Но според мен и той беше опорочен, защото гражданите не направиха информиран избор, а за пореден път бяха подведени - кой от спорещите политици предварително ни обясни, че България разполага с около 12000 MW инсталирани мощности, а максималната стойност на потреблението, заедно с износа, е около 6000 MW? (По спомен такава информация излезе в медиите след началото на протестите срещу монополите в началото на годината). И през коя година какви мощности ще излязат от експлоатация и какви трябва да бъдат реновирани за колко пари?
Поради всичко това аз съм от хората, които искат в България да се премине от представителна към много по-широко прилагане на пряка демокрация. Затова поддържам предложените от Шоуто на Слави Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. (с изключение на точка 6 от тях).

И накрая нещо хубаво, което може да се свърже с темата и което чух за първи път по радиото, представено от (ако не ме лъже паметта) Тома Спространов в предаването "Пулсиращи ноти" една вечер през 1981 г.:

Оригиналният текст, както и оригиналните текстове на всички песни от албума Време, 1981 г.: Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. ... to_be.html

За ЕЛО: Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Аватар

MishoM

Мнениеот MishoM » Пон Май 26, 2014 12:13 pm

За съжаление почти нищо не съм гледал в реално време от много добрите предавания на Росен Петров ОПЕРАЦИЯ СЛАВА, но сега наваксвам - има ги в YouTube. Макар и със закъснение, ето на какво попаднах:

Аватар

MishoM

Следваща

Назад към Интереси