4 годишен нерешим проблем!

Назад към 807

4 годишен нерешим проблем!

Мнениеот BatkatA® » Вто Юни 20, 2017 11:32 pm

Здравейте.

Имам проблем с моя автомобил който е Фиат Улис 2002г. края (2003) 2.0 бензин 136к.с.
Пускам темата тук за 807 защото реално са еднакви мотори и т.н.

Колата я купих без газова уредба и не е имало следи от монтирана такава до момента.За съжаление след като я купих веднага я обслужих и монтирах газов инжекцион - Романо, затова не съм имал време да засека този проблем който се появи в блиско бъдеще.

А именно проблема е следния:

Сутрин когато запаля колата - независимо от външните температури ( е има разлика при -15 и + 20) но горе долу проблема е идентичен във всички температурни диапазони, колата запалва нормално, но подам ли и веднага малко газ рязко или не започва да детонира, глъхне, загасва, пука, треска и т.н. Ако успея да я подкарам на 2-ра или на задна почти винаги загасва.

След редица диагностики при препоръчани специалисти, оставяне на колата при тях за по няколко дена и т.н. Каране ф СФА - смяна на софтуеър и т.н. се отказах и реших да сменя дроселовата клапа. Купих 2-ра ръка от съшия мотор.
Махнах акумулатора за през ноща и на следващия ден дадох на контакт 10 сек изключих пак за 10 сек и така 3-4 пъти. Запалих. Колата определено беще много по- добре но все пак имаше колебаня. На другата сутрин обаче запали перфектно! ПЕРФЕКТНО!. температурите навън минаха от +10 до -20 такава беше годината и момента. Колата се държеше перфектно. Моментално след запалването и подавах газ малко или много и тя нямаше никакви замисляния или други проблеми. За съжаление това продулжи 2 месеца и след това лека полека започна да се влошава и се върна в изходното си положиение.

След това връщах стария дросел, сменях температурен датчик на водата, температурен датчик на въздуха който е на дроселовата клапа, Мапа който е пак там и т.н. Никакъв резултат.

Карах колата само на бензин 100 октана (малко по- добре) но все пак минимално подобрение.

Принудих се да си купя и кабел за диагностика Ликсия и Пежо Планет. Рестартирах и занулявах адаптивни стойности и т.н. Нулев резултат.

Прозвъних инсталацията от дросела до ЕКУТО (клема до клема на буксата) - кабелите са пипани - наставяни - но все пак са здрави.

Дюзите бензиновите са тествани и разпрашават добре.

ЕГР-а е свалян чистен и тестван работи (дори го байпаснах с пластина само за тест - не е от него.

Просто нямам идея вече никаква какво може да с енаправи.

На газ когато я запаля принудително е по- добре доста.Но все пак се усещат детонации.
Даже онзи ден ми се взриви гърнето задното в движение.

При тест с Пежо планет нямам грешки освен една на хидравликата (датчика за налягането на маслото) тествал съм с друг оправя се.

Но при тест на Ауктуатор - и там на моторизиран дросел ми дава INTERMITTENT FAULT понякога не я дава но е много рядко. И странното е че дросела при този тест започва да се отваря и затваря от 0-100% но издава в някакъв етап от теста леко пристъргващ звук. И затова явно плюе тази грешка, която няма номерация обаче.

Сложих стария доресел - същата работа.

Пробвах 2-та ми дросела на друга същата кола само дето е автоматик - там и двата дросела минават теста без никакво стържене и т.н.

Просто ми дойде до гуша от тази кола!

ИСКАМ ПАК ДА СПОМЕНА: че проблема се реши за 2 месеца при смяната на дросела без никакви рестартирания на адаптации, обучавания на дросели, ремонт на глава, клапани, легла на клапани и т.н.

Надявам се някой да има идея и да даде съвет.

Поздрави

BatkatA®

Град: София
Кара: Фият

Re: 4 годишен нерешим проблем!

Мнениеот So » Сря Юни 21, 2017 8:15 am

Здрасти. Неприятна работа. В интерес на истината съм имал такъв проблем при 307 с този мотор. В течение на седмица проверих всичко, което може да се провери, като се почне от софтуер, през зацепване, почистване на всмукателните портове и се стигне до почистване на инжектори. Окончателната ми препоръка беше ревизиране на глава, но клиента все още си я кара така.
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот BatkatA® » Сря Юни 21, 2017 10:54 am

С този вариант съм запознат за главата.

Не съм се решил, защото ако беше глава защо при смяната на дросела колата беше перфектна?
Е това е нещото което ме тормози. За съжаление нямам трети дросел да тествам. Ако се оправи пак значи нещо е свързано със разстройването му и т.н.
Имам приятел със същия Улис и пак с Романо газова. Проблемите са ни почти идентични.

Нямам и идея къде да я закарам колата. Няколко препоръчани сервиза нищо не направиха...

Искам да попитам има ли отделно рестартиране / адаптиране само на дросела.
С Пежо Планет направих зануляване на адаптивните стойности (това което ти казва дай контакт, изключи от контакт , изчакай 15 минути) и т.н. Предполагам че това е което е трябвало да направя. Но промяна няма.

Поздрави

BatkatA®

Мнениеот makedoneca1968 » Чет Юни 22, 2017 3:32 am

Колега колкото и да ти се не вярва проблема идва от главата, и докато не я ревизираш проблема няма да се реши. Колега когато ревизираш главата проверете за разбити водачи на клапаните и то най вече на изпускателните клапани. Послеслов. маслото за този двигател трябва да е 5W30 за да нямаш повече проблеми. С поздрав Македонеца1968. :beer: Колега ЕКУ то ти е самоадаптивно. Освен това ти беше написал че ти се е взривило гърнето това значи че е имаш недобре затварящи изпускателни клапани. Пиша ти този пост защото съм имал същия проблем с Пежо 807 на мой приятел. С поздрав Македонеца1968.
Човешкия мозък има една хубава функция да мисли и расъждава, но не всеки я притежава.
Мисленето е сложен процес и не се отдaвa нa всеки.
Няма лоши коли, има калпави шофьори и мързеливи монтьори.

makedoneca1968

Град: Ботевград ул.България 10,ап.37,ет.3
Кара: Renault Espas2, Citroën Saxo 1.1 бензин, Peugeot 306 1.6Бензин 90 кончета,Скутер Honda 50 и Велосипед Tigra7 speed

Мнениеот So » Чет Юни 22, 2017 8:08 am

BatkatA® написа:...Искам да попитам има ли отделно рестартиране / адаптиране само на дросела....

Не, няма отделна инициализация.
Фиксирал си се в дросела, но надали проблема е в него. Вървиш по пътя на друг мой клиент / но с 2,2 бензин / който беше сменил три дросела, като последния го купи нов оригинален. След ревизия на главата и смяна на шест клапана сега има три дросела за продаване. :rolleyes:
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот BatkatA® » Пон Юли 03, 2017 1:18 pm

Ще се нервирам и ще я отворя тази глава.

Много ми се иска ако намеря за тест за 1-2 дена пак дроселова клапа.
Това ме гложди че когато я смених 2 месеца колата беше перфектна!
Немога да го пренебрегна. Сега търся клапа. Ако се оправи пак явно не е глава.
Ако ли не ще я отварям.

Благодаря на всички за мненията и непременно ще докладвам за резултати.

Ако някой има такава клапа и е съгласен да я даде за тест ще си платя за услугата!

Поздрави

BatkatA®

Мнениеот BatkatA® » Пон Юли 03, 2017 1:53 pm

Да припомня само:

Дросела ми дава в момента грешка.
Имам 2 дросела и двата са така а на друга такава кола си работят???

Intermittent fault. Без номерация и т.н.

Кабелите са пипани от дросела до ЕКУ-то. Някой е пипал там! Незнам самото ЕКУ нещо да не се е прецакало...

BatkatA®

Назад към 807