Скърцане при потегляне или рязко отнемане на газта

Назад към 307

Скърцане при потегляне или рязко отнемане на газта

Мнениеот mosferatu » Вто Авг 21, 2018 10:49 pm

Здравейте,
При рязко потегляне- кръстовище/ наклон или при рязко подаване/ отнемане на газ нещо отдолу прискъсцваше доста. Обвиних тампоните на мотора и скоростната кутия, понеже бяха в лошо състояние и видях на канал, че мотора си се движи доста, като подадеш газ на свободна.
Майстор ги смени и трите, днес си взех колата, но пак прескърцва, основно при потегляне по наклон, по- слабо, но прескърцва. Утре ще ида пак при майстора, но недоумявам от какво може да е.
Не мисля че е тампона на крайното гърне, понеже се чува от двигателния отсек. Преглеждана е предницата, март месец смених биалетки, външни и вътрешен десен кормилен накрайник, като минах стенд. Няма хлоп- троп отпред.
При условие, че мотора вече е по- стабилен с новите тампони, а звука пак го има, макар и намален се замислям за пружините на конусното съединение след катализатора и ауспоховите тръбите назад, което играе ролята на "мека връзка". Не съм ги сменял, но звука напомня пристъргване на пружина в метал. Отделно съм на газ и тръбите не са в завидно състояние, а гърнетата са ОК. Не съм гледал в Сървиз бокс как стоят нещата с подмяната им...
Ще накарам майстора да прегледа и парчето маркуч м/у стабилизиращата щанга и крепежите и, макар да съм чел, че по- скоро хлопа, а не скърца/ цирцирика.
Дайте идеи какво може да е, че бюджета намаля, пък решение... отникъде :(

mosferatu

Град: Дебелец
Кара: Peugeot 307 1,6 16V NFU TU5JP4 109hp hatchback 2002 VIN VF33CNFUB8263954
Телефон/и: 0893682580

Re: Скърцане при потегляне или рязко отнемане на газта

Мнениеот mosferatu » Пет Май 10, 2019 11:52 am

Бях забравил тази тема... както и да е. Оказа се лещата между конусите. В СФА има комплект- пружини,планка и леща, смених ги и звукът изчезна.

mosferatu

Re: Скърцане при потегляне или рязко отнемане на газта

Мнениеот mosferatu » Съб Май 11, 2019 11:47 pm

Понеже вече не мога да променя отоговора на темата, малко разяснения:
При 307 няма "мека връзка" между изходящата тръба от катализатора и средното гърне. Връзката между тези възли е посредством фланец накрая на изходящата тръба на катализатора, конусна вложка ("леща") от негорим материал и конус на предното гърне, притегнати от 2 болта с резба М6 с пружини. С времето, поради температурното натоварване на възела пружините омекват, "лещата" изгаря и се получава хлабавина между двете части на ауспуховата система. При рязко подаване на газ или връщането и двете части на ауспуховата система вече не са плътно притиснати към по- меката "леща" и прескърцват, поради амортизацията на "лещата" и пружините.
Ето снимка от Сървизбокс на въпросната "леща" и на ремонтния компект:
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Смяната я извършихме на канал с кумеца ми, като той беше основното действащо лице. Скоро след това изгубих телефона си и не мога да предложа снимков материал от интервенцията, замяната се състои в развиване на 2-та болта и замяната на целия възел с ремонтния комплект. Старата "леща" не излиза лесно, избива се със секач и "мамата", леглото и се зачиства и се набива новата. В моя случай, понеже колата е на газ, леглото (откъм катализатора) излезе с нея. Гнила работа, ясно, но няма вариант за смяна освен целия катализатор, така че рискувахме- нанизахме всичко, новите пружини, болтове, шайби и всичко се получи изненадващо добре- няма препушване от съединението, нито цирцирикане, вече близо година.
Операцията е мръсна и сравнително пипкава, но резултата е гарантиран.

mosferatu

Назад към 307