Откъснат реотан на подгревна свещ - решение на проблема

Назад към 307

Откъснат реотан на подгревна свещ - решение на проблема

Мнениеот Чефо » Пет Апр 24, 2015 10:31 pm

Привет на всички! Чета отдавна всичко свързано с Пежо, но реших да се регистрирам, тъй като ми се случи неприятна изненада. Взех на дъщерята Пежо 307 , 1,6 109 к.с., 2006 год. -дизел. Реших да сменя подгревните свещи и както винаги за проклетия на последната се скъса реотана и остана вътре. Отказа да пали иначе върти.3 свещи бяха изгорели, та затова предприех интервенцията. Изтриха старите грешки, но остана за изгорели свещи. Та въпросът ми е- има ли чалъм да извадя реотана, без да свалям главата? Поздравления за компетентността на So и останалите колеги! Възхитен съм.....

Чефо

Град: гр. ДОЛНИ ДЪБНИК
Кара: Пежо 307,1,6, 109 к.с., 2006 год.- дизел
Нисан Терано 2,7 2003 год. дизел

Re: Откъснат реотан на подгревна свещ

Мнениеот So » Съб Апр 25, 2015 8:24 am

Здравей и добре дошъл.
Доста неприятен проблем се е получил. Счупена свещ се вади със специален комплект като този например:
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. ... -8268.html
В твоя случай вариантите са два - или търсиш човек, който предлага такава услуга / на цена от около 100 лева /, или сваляш главата и развиваш свещта отвътре. Като знам къде са свещите на този мотор смятам, че можеш да не намериш кандидат за вариант 1. :(
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Чефо » Съб Апр 25, 2015 2:26 pm

Благодаря за отговора, но и двата варианта не ми ,,харесаха,,. При първият вариант нямам скъсана свещ, а само реотана е вътре и този комплект не ми върши работа. Вторият вариант ми се стори твърде неподходящ относно средства и време. И тъй като цяла нощ не мигнах и умувах как да стане по най-безобидния и лесен начин, стигнах до следния извод, който в крайна сметка се оказа печеливш. Споделям го тук, за да го пробва всеки, който е имал моят ,,късмет,, и да си икономиса тия 100 лв. за нещо друго по колата. И така--описвам подробно какво направих.
1. О парче желязна пръчка 10 мм струговах уголемен модел на откъснатата свещ с дължина 240 мм. От него половината/120 мм/ се стругова на 6,5 мм, а другата половина си остана на 10 мм., но след като сме пробили и направили вътрешната резба. Диаметъра на свещта, където влиза реотана е 6,5 мм. Реотана е с диаметър 4,5 мм. С бургия 4 мм се пробива на дълбочина 20 мм. След това с метчик се прави вътрешна резба 5 мм. и се законусява, за да може да подведе реотана.И както по-горе писах,чак сега се стругова на 6,5 мм половината от дължината на желязната пръчка, т.е след като сме направили резбата. В горната част се прави резба, навива се гайка и се точкова отгоре, за да въртим с ключ и да захване реотана. С горелка нагрях стругованата част и я потопих в масло, за да се кали резбата. След това с огледало се гледа къде е отвора и поставяме така направения ,,уред,,. Въртим с ключа, докато усетим, че не може повече да се навива, т.е реотана е подхванат. Със спринцовка сипваме 1 куб. см газ за горене и изчакваме 1 час. След това с ключа започваме да натягаме и се усеща как реотана отлепя. Сипваме пак газ и изчакваме 10-15 мин. На второто натягане вземаме гаечен ключ и го поставяме отгоре под гайката, за да може с него да си помагаме като натягаме да издърпваме и леко на горе. Като усетим, че въртенето се затруднява спираме и пак сипваме газ. След 4-5 ,,процедури,, реотана излиза и си имаме уголемен модел на подгревна свещ за спомен. С икономисаните 100 лв ще взема тампон за д-ля, въздушен и маслен филтър. И както се казва, Неволята учи. Не пожелавам на никой моят късмет, но ако все пак ви се случи опитайте и изберете най-малкото зло. Пропуснах да напиша, че тия манипулации се правят при свалени пластмаси под стъклото и свален въздушен филтър. И без огледало НЕ СТАВА! Можело е франсето да направи предното стъкло с 10 см по плитко т.е без извивката отдолу, ама как иначе ще му ставам родител през цялото време на ,,операцията,,!
Поздрави на Ст. Загора. Прекрасен град. 1987год. завърших ветеринарна медицина там. Ех,....живот.

Чефо

Мнениеот So » Съб Апр 25, 2015 5:26 pm

Лелееее, ти уби рибата! Браво за идеята и описанието на осъществяването и́! :icon_pray: :eusa:
Трябвало е да следваш нещо инженерно, а не зоомедицина! :beer:
Аватар

So

306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Re: Откъснат реотан на подгревна свещ - решение на проблема

Мнениеот realprofesora » Съб Апр 25, 2015 7:22 pm

Привет колега Чефо, от китна СтЗагора(абе китна, китна и тя замангаля много, прилича на голяма кочина от боклуци и мръсотия, но както и да е).
На мой френд се скъса реотана на 2.0 HDI Искаха 240 лв за сваляне на глава. Кара я така 7 месеца и нaкрая като се връщал от морето доста я понасмел по магистралата и чул едно буум и факела излязъл като куршум пробивайки пластмасовата кора на мотора отгоре. Завил си като пич новата свещ и се прибрал.
Та такива ми ти работи с френските HDI.
при нужда ми звънете на тел 0877046889 или скайп dinkosi

realprofesora

Град: Зарата
Кара: 307 1.6HDI 110HP 2004
207 1.4 HDI 68HP 2006
My status

Мнениеот Чефо » Съб Апр 25, 2015 7:59 pm

Привет! Трябвало е да отреже малко от старата свещ без реотана с малко повече, отколкото е дълъг реотана и да си завие свещта. Така и да излезе, няма да става като куршум,защото свещта ще го подпре, пък и няма да се губи компресията. Не бих подкарал така без свещта само с реотана. Мислех и аз да сложа нещо отгоре и да форсирам,белким изскочи, но ме достраша. Пък и не можеше да пали, та затова предприех смяната на свещите. Сега пали като часовник.
So написа:Лелееее, ти уби рибата! Браво за идеята и описанието на осъществяването и́! :icon_pray: :eusa:
Трябвало е да следваш нещо инженерно, а не зоомедицина! :beer:

Благодаря, ама нали това българите трябва да разбираме от всичко по малко. По- късно ще приложа и снимка на ,,уреда,,, защото се занимавам и със земеделие, пък и на работа ходя на смени, та ми е малко напрегнато в момента.Между другото да питам - чувам от разни майстори, че когато акумулатора няма достатъчно пусков ток, въпреки че върти е възможна причина пежото да не запали. Забелязвам, че при мен като пусна СД на загасен двигател, след минута влиза в икономичен режим и го спира. Преди не беше така. Възможно ли е акумулатора да си заминава?! Това, при липса на други консуматори.
И друго да питам - колко трябва да е налягането след помпата за високо налягане, защото като докарвах един специалист да сложи лаптопа, за да видим защо не пали, ми каза че след помпата отчитало 150 атм. Възможно ли е това? то занапред ще имам и други въпроси, пък като се освободя малко, ще ти бъда клиент , за да премахваме фапове, мапове, ЕГР и каквото още е възможно. Поздрави!

Чефо

Мнениеот So » Съб Апр 25, 2015 10:10 pm

Да, за да даде ЕКУ-то разрешение за впръскване на гориво трябва коляновия вал да е достигнал определени обороти, както и помпата за високо налягане да е вдигнала определени барове. Та ако акумулатора ти не е в кондиция, или примерно стартера ти е за профилактика е съвсем нормално старта да е труден. Подгрева при ХДИ моторите почти не е от значение при положителни температури, така че ако палиш трудно причината не е била в свещите.
Аватар

So

306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Чефо » Пон Апр 27, 2015 2:44 pm

So, днес мерих при включени консуматори с един тестер за акумулатори и алтернатори и лампичките показаха, че всичко е наред. Ама ще сваля и стартера за профилактика, тъй като съм взел ремъци и тампон за д-ля та всичко да е на едно. Искам да те питам имам ли на пежото фап, тъй като чета, че имало и без фап- VIN--- VF33C9HZC84624261
Благодаря предварително.

Чефо

Мнениеот Mathias » Пон Апр 27, 2015 3:21 pm

Не съм Со, но да, има FAP.
Аватар

Mathias

Град: Козлодуй
Кара: 607 DW12TED4
ex 406 D8 DW10ATED
My status
    Гараж

Мнениеот Чефо » Пон Апр 27, 2015 4:26 pm

Благодаря.

Чефо

Мнениеот mitakafrombg » Пон Май 11, 2015 9:32 am

Здравейте! Преди известно време и на мен ми се беше случило такова нещо. Моето решение беше по-просто, но отне като цяло 15 мин. Слагам снимки и ако евентуално някой има такъв проблем нека да ми пише и ще помогна с каквото мога. Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.

mitakafrombg

Град: Stara Zagora
Кара: Peugeot 307SW HDI, 2004 godina

Мнениеот Чефо » Вто Май 12, 2015 10:21 pm

Преди известно време и на мен ми се беше случило такова нещо. Моето решение беше по-просто, но отне като цяло 15 мин.

Привет! Ако става въпрос само за откъснат реотан без металната част, която го обхваща, много ме съмнява решението ти по този начин да е по-просто и то на такова място, както е при тоя двигател и то на място. По закона на логиката е много по-лесно да ,,обхванеш,, реотана, отколкото да го пробиеш, да му правиш резба и да го вадиш с метчик. Според мен е мисия невъзможна да пробиеш с бургия дупка в реотана, при положение че нямаш никаква видимост и място. И да успееш да ,,хванеш,, център в реотана има опасност от натиска реотана да пропадне вътре. Ама щом казваш..... :beer:

Чефо

Мнениеот samolet » Пон Сеп 16, 2019 4:50 pm

Здравейте,
Днес се наложи да сменя подгревна свещ на PEUGEOT 307 HDI 2.0/110 HP но за беда се скъса от шестостена!
Моля за съвет и решение на проблема!
Благодаря.

samolet

Град: Варна
Кара: Peugeot 307 SW, 2003

Назад към 307