Проблем с охлаждане и перка на радиатора

Назад към 206

Проблем с охлаждане и перка на радиатора

Мнениеот elnino » Пет Ное 17, 2017 11:40 am

Колеги, от половин година съм влязъл в една драма с лъвчето.
Peugeot 206 1.4i 75hp, 1998, VIN : VF32AKFXE40116074
Колата е при мен от повече от 8 години вярна служба, разбира се срещу съответното заслужено и винаги на време обслужване и ремонти.
Проблема започна в един от много топлите дни към края на Август, след около 50км градско каране на климатик и при "изкачване" на бул. България, хванах автомобила как тръгва да прегрява, стрелката на температурата тръгна нагоре към червения сектор и подмина чертата над 90-те градуса, имах късмета да видя нещата на време, веднага спрях климатика, пуснах парно на макс. на топло намалих "зора"/газ-та на двигателчето и всичко е нормализира. След което направих няколко опита да пусна отново климатика, но при всеки опит след 2-3 мин. темепратурата тръгваше нагоре и веднага го спирах. До този момента стрелката на лъвчето за температурата никога не се беше вдигала повече от 1-2мм над 90-те градуса. Явно нещо се случи в този момент. От този момент натам, при малко "зор" моторчето вдигате температура и стрелката стигаше между 90 и следващата стрелка, много е пазена колата, с пускане на парно и т.н. за да не прегрява. Съответно до мин. седмица колата не се изпозлваше активно и не е била ремонтирана, докато не я вкарах за ремонт, с цел да ме слуша зимата. Колата губеше доста антифриз, съответно се направиха следните неща:
- ангренаж + ролка + водна помпа + черната пластмасова планка/приставка
- термостат
- нова капачка на разширителния съд (оригинална от Пежо)
- двете зелени релета с двете букси са преправени, релатата са купени от Пежо.
Когато колата отиде в сервиза, перката на радиатора изобщо не се е включвала като се пусне климатик. При отваряне на кутията с релетата ситуацията беше:
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Съответно се смениха релетата и буксите.
Взех си колата и я покарах, след всички сменени части нещата са с малки промени.
Температурата отново се вдига над 90, повече от нормалното почти стига на 1мм от горната черта и това с обикновенно градско каране по "байр". Когато е наравно или не е натоварен мотора, си седи 1мм под 90. Пусна ли климатика, перката тръгва и върти, но когато стрелката на таблото мине над 90 градуса, перки няма, а си спомням че преди летния ми проблем, колата си пускаше перки доста често и то точно когато стрелката е на мн малко над 90 градуса.
В момента колата и давам газ, за да загреее добре и да вдигне стрелката над 90-те, спирам веднага гледам перки ..... няма никой, нищо не върти.
Извадя ли кафявия датчик, букса, перката тръгва на макс, доста по силно отколкото като пусна климатика.
Вчера мерих с мултицета кафявия датчик, пак давах газ на колата да вдигне над 90, спирам вадя буксата и меря с мултицета 2,69 ~ 2.70, като това е вече след като съм спрял и перката е духнала няколко секунди, в момента с тези стойности на таблото беше 1мм над 90 градуса. Няма как да хвана и да премеря датчика когато е на повече от 90, докато спря и извадя датчика и сложа мултицета, темепратурата си се нормализира.

Колеги давайте акъл, какво може да е, какво да пробвам, какво да сменям.
Бях пред дилема дали да я бракувам преди този ремонт, но реших, ще си го карам и тази зима, налях над 400лв ремонти, но проблема остава.

П.С. и още един проблем напълно различен от този, прословутата оптяжна ролка на пистовия ремък за климатика, никак не е добре, крива е, след последното сваляне и слагане на ремъка дори започна да вие много сериозно, не се кара колата така, има ли някакво решение за тази ролка или нова, че като гледам цената на новите и ми се плаче.

elnino

Град: sofia
Кара: peugeot 206 1.4 benzin 75hp

Re: Проблем с охлаждане и перка на радиатора

Мнениеот So » Съб Ное 18, 2017 9:22 am

Здрасти. В сервиза, на който си дал пари за решаване на проблема нещо не се ли ангажират с мнение?
Антифризът къде се е губил? Сега губи ли се? Когато се прояви аномалията маркучите втвърдяват ли се? Най-логичното в случая е, че заради изгнилите пинове на релетата в някакъв момент е прегрята и е изкривила глава. Това обаче може да се установи само на място в сервиз.
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот elnino » Съб Ное 18, 2017 10:40 am

Колата е текла като лейка от водна помпа, темрмостат и пластмасовто тяло при водната помпа.
Съответно всичко е сменено, към момента след излизането от сервиза, антифриза си държи ниво в казанчето и не прави локви, петна както преди под колата.

Главата на колата е правена преди 2-3-4 години, като от тогава не са минати повече от 25-30к км.
Когато колата се опита да прегрее, не е стигала до червеното, и през цялото друго време съм гледал никога да не подминава чертичката на 95-те градуса, чертата след 90-те.

Но дори да е крива главата и от нея да се опитва да прегрява, не би следвало ли като вдигне по-висока от 90 градуса темп, да пуска перките, поне преди охладителната система работеше по тази логика. Какво още мога да проверя около управлението на тази перка?

elnino

Мнениеот makedoneca1968 » Съб Ное 18, 2017 9:39 pm

Колега не искам да съм лош пророк ама отиваш към смяна на гарнитура на глава. Това което прочетох в поста ти се дължи наи често на изгнила гарнитура на главата и от там ти идват всичките проблеми. Ще трябва да се свали главата и да се шлайфа,да се сменят масло обирачите(гумичките) и да се паснат клапаните , тогава да се затвори двигателя , да се зацепи правилно и чак тогава да се запали. С поздрав Македонеца1968. :beer: :beer: :beer:
Човешкия мозък има една хубава функция да мисли и расъждава, но не всеки я притежава.
Мисленето е сложен процес и не се отдaвa нa всеки.
Няма лоши коли, има калпави шофьори и мързеливи монтьори.

makedoneca1968

Град: Ботевград ул.България 10,ап.37,ет.3
Кара: Renault Espas2, Citroën Saxo 1.1 бензин, Peugeot 306 1.6Бензин 90 кончета,Скутер Honda 50 и Велосипед Tigra7 speed

Мнениеот So » Съб Ное 18, 2017 10:52 pm

Когато дръпнеш кафявата букса вентилаторът трябва да тръгне на ниска степен и след три секунди да мине на висока. Това случва ли се по този начин?
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306 XS N5 1.8i 16v LFY
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот elnino » Съб Ное 18, 2017 11:07 pm

Да така тръгва вентилатора, за кратко на по-ниска и после се развърта яко.

elnino

Мнениеот elnino » Съб Ное 18, 2017 11:27 pm

Не съм ги гледал тях, утре ще ги инспектирам и ще пиша.

elnino

Мнениеот elnino » Сря Ное 22, 2017 10:12 am

Маркучите не са надути повече от нормалното, направих 2 проверки в моменти в които стрелката беше между 90 и горната(95) градуса. Перката на радиатора НЕ се беше включила и в двата случая на проверки. Като цяло изобщо не съм я чувал тази перка да тръгва сама, без да съм я пуснал принудително.

Давайте съвети къде да търся проблема, мойте идей тотално се изчерпват, единственото което ми идва като идея е да и направя още едно обезвъздушаване, с надеждата това да се случва от някоя въздушна възглавница която е останала някъде по системата, но пък колата си има парно да те отвее и работи без никакви аномалии.

elnino

Мнениеот liuben lazarov » Сря Ное 22, 2017 3:15 pm

Защо не смениш кафявия датчик?

Изпратено от моят Redmi Note 4x с помощта на Tapatalk
Аватар

liuben lazarov

Град: София
Кара: Пежо 406 DW10TD DAM:8249 и 406 XU10J2TE
    Гараж

Мнениеот Naturalblue » Нед Дек 03, 2017 6:44 pm

Здравейте,
скоро ремонтираха главата на 307ца 1,6 бензин. След всичко сменено продължаваше да загрява, майстора каза че оставала само главата.
В последствие каза, че от температурата се била изкривила. Това, което ми направи впечатление, че е сложен някакъв сив силикон, който преди ремонта го нямаше и се обадих да попитам. Първоначално човекът, не се се сещаше какво го питам и му пратих снимките, които прилагам по-долу. Като ги видя, каза че така трябвало и това бил температурно устойчив силикон, които да уплътни. Иначе, колата след процедурата работи нормално, в задръстване след повече време минава 90, стига следващо деление и охлажда и това се повтаря като цикъл, докато не се раздвижа с по-висока скорост, но сега температурите са ниски и не знам какво ме очаква на пролет.

Този силикон, честно казано ме притеснява и буди съмнения в мен, въпреки уверенията на майстора.
ПС. Отделно колата губи с бавни темпове антифриз, но имам проблем с трипътниците на газовата и трябва да посетя газаджията преди да го свързвам с този ремонт...

Ето снимките: Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки. Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Peugeot 307 SW 1.6, 16v 2003 бензин/газ, автомат

Naturalblue

Град: София
Кара: Peugeot 307 SW 1.6

Мнениеот makedoneca1968 » Нед Дек 03, 2017 8:02 pm

Колега не се притеснявай за силикона,той служи като гарнитура.По принцип там винаги се слага силикон или силиконов херметик още при първоначално вграждане, но просто колегата малко се е по улял и е сложил повече но нему пречи. С поздрав Македонеца1968. :beer: :beer: :beer:
Човешкия мозък има една хубава функция да мисли и расъждава, но не всеки я притежава.
Мисленето е сложен процес и не се отдaвa нa всеки.
Няма лоши коли, има калпави шофьори и мързеливи монтьори.

makedoneca1968

Град: Ботевград ул.България 10,ап.37,ет.3
Кара: Renault Espas2, Citroën Saxo 1.1 бензин, Peugeot 306 1.6Бензин 90 кончета,Скутер Honda 50 и Велосипед Tigra7 speed

Назад към 206