Balkan      AutoKazakov      AutoPRO      Авторадиатори B.N.R.

Оригинални тонколони монтирани в Пежо 406

Назад към Аудио и навигация

Оригинални тонколони монтирани в Пежо 406

Мнениеот Зайо Байо » Пет Май 31, 2013 3:45 pm

Здравейте. Мисля че е хубаво да има една тема в която аудиоманиаците да обеснят няколко неща на хора като мен които искат да запазят оригиналната музика в колата си:
1. Какви заводски говорители се монтират в 406 седан/комби/купе преди и след фейслифта ? Интересуват ме марки, характеристики, брой, размери на пищялки, на предни и на задни колони и т.н.
2. Доколко тонколоните са заменими, примерно задни от седан преди фейса с такива от седан или купе след фейса ?
Мисля, че отговорите на тези въпроси ще помогнат на хората (включително и на мен) които не разбират от озвучаване и предпочитат да запазят заводския вид на централната конзола и задната кора пред това да слушат качествена музика, да се ориентират по-бързо при евентуален проблем с някой от говорителите си :)
Пускам темата защото тези дни ми се повреди едната задна тонколона на седана. Свалих я да видя марка и някакви характеристики, но видяното не ми помогна особено. При търсене по моргите по телефона ми се предлагаха различни варианти, но не и като моята. Затова ще ми е полезно да знам какви са другите възможни марки и дали са взаймнозаменяеми.
Ето това е моята колона:
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Що за марка е това ASK ( на пластмасовата основа пише Autosonik ? ) и всички ли седани/комбита преди фейса излизат с такива колони от завода ?
Аватар

Зайо Байо

Град: София
Кара: Пежо 406 Saloon 2.0i 16V RFV 132 к.с. 1997г. SV Executive

Re: Оригинални тонколони монтирани в Пежо 406

Мнениеот So » Съб Юни 01, 2013 2:49 pm

Възможните монтирани говорители в седан според нивото на оборудване са:
- в арматурното табло - два високочестотни говорителя с диаметър 4 инча.
- в предните врати - два широколентови говорителя с диаметър 6,5 инча
- на задната кора - две широколентови елипси с размери 6х9 инча

При Истейт / комби версията /:
- на колонките на задния панел - два широколентови говорителя с диаметър 4 инча

При Купе:
- в задния панел - два високочестотни говорителя с диаметър 4 инча.
- на задната кора - две широколентови елипси с размери 6х9 инча

Относно самите говорители - най-често са Autosonic, като показания от теб. Добре е да се има предвид, че има различни варианти на говорители, като при нивата на изпълнение без допълнителен усилвател/еквалайзер качеството е разочароващо ниско. При автомобил, оборудван с допълнителен усилвател/еквалайзер се влагат чувствително по-качествени говорители. Виждал съм също сток говорители Harman. Най-добрия вариант е JBL. Наличието на говорители от тази марка е означено със логото на фирмата върху декоративните решетки.

А относно марката ASK:
Аватар

So

Град: Стара Загора / Бургас
Кара: : : : : :
607 restile executive 2.2 Hdi 4HX
406 D8 Estate 2.0i 16V RFV
306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Зайо Байо » Съб Юни 01, 2013 9:25 pm

Благодаря за полезната информация :z-smilie05: Сега остава да разберем от препатилите доколко са взаймнозаменяеми различните марки говорители :) Според начина на демонтаж на задни колони на седан след фейса, който ми описа колега от форума, аз оставам с впечатление, че задни колони от седан след фейса няма да паснат без преправяне на седан преди фейслифта ?
Това което разбрах след два дена ровене е че след фейслифта на седани и комбита се монтират Harman, JBL и Clarion. За последните не съм сигурен, но ми предложиха такива от една морга с думите че са оригинални от 406 фейслифт. Преди фейса за друга марка освен ASK не срещнах да се монтира. При купетата останах с впечатление че и преди и след фейса слагат само JBL ? Преди фейса при седани или комбита има ли варианти с усилвател ?
А за качеството при тези без усилвател че е разочароващо ниско не съм съгласен. Аз за няколко дена без едната задна колона в колата не мога да разбера дали е там или я няма :eusa_wall: Или аз съм много глух или другата задна е толкова добра, че свири като за две :lol:
Аватар

Зайо Байо

Мнениеот So » Съб Юни 01, 2013 9:53 pm

До есента на `98-ма захващането на задните говорители е едно, а оттам нататък - друго. Сиреч говорители на D8 от 16-ти Ноември `98 нататък са идентични с тези от D9 / както и от 307 преди и след фейса /.
За говорители Clarion аз лично не съм чувал.
Преди фейса на седан и истейт се слагат само ASK. Там няма варианти с усилвател. Налични са след фейса.
При купе се слагат Harman и JBL, в зависимост от липсата или наличието на амп/еквалайзер.

За качеството на ниския клас - всеки зае себе си. :) Сложи две елипси за над 120 лева комплекта и ще разбереш разликата. :beer:
Аватар

So

306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Зайо Байо » Съб Юни 01, 2013 10:33 pm

Това за качеството беше закачка :partydance: Просто аз явно не мога да оценя качествения звук щом не ми правеше впечатление, че я няма едната колона. Но с оригинален касетофон и аудио дискове какво качество да търся :D
Захващането явно се променя малко преди фейслифта, тоест вероятността задни говорители от седан след фейса да паснат на такъв преди него е доста малка, освен ако този преди фейса не е от последните бройки.
За Clariona и аз се очудих, но моргаджията беше много сигурен. Или не са били оригинални или той е видял касетофона и е решил, че и говорителите са такива.
Значи избора на оригинална музика се свежда до три марки ASK (само при седан/истейт преди фейса) и Harman и JBL при седан/истейт/купе след фейслифта.
Захващането на говорители Harman или JBL при купе преди фейслифта същото ли е като при седана ? Тоест ако си намеря задни говорители от купе мога ли да ги шляпна при мен без да препрявам ?
Аватар

Зайо Байо

Мнениеот So » Съб Юни 01, 2013 10:44 pm

Не, при купето са различни за жалост.
Ти сега търсиш само една колона отпреди фейса, така ли?
Аватар

So

306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Зайо Байо » Съб Юни 01, 2013 10:54 pm

До днес търсех само една от преди фейса, но днес смених само гънката на моята с нова гумена и положението значително се подобри, въпреки че остана един дразнещ звук, който не знам дали не е от това че тези места който съм отбелязъл с червено на снимката са закъсани:
Също не намерих никъде в София гънка от карбокон за елипса 6х9 и взех гумена, та е възможно и от там да идва кофти звука. Ще покарам известно време така да видя дали ще ме дразни този шум и тогава ще реша дали да подновя търсенето.
Аватар

Зайо Байо

Мнениеот So » Съб Юни 01, 2013 11:02 pm

На отбелязаните места кое е закъсано - голямата мембрана или високочестотната шпула?
При всички случаи тази гофра е компромис с и без това невисокото качество на този говорител. Защо си се запънал като магаре на мост за оригиналните говорители не мога да разбера? :) Сигурно си дал 7 - 8 лева за нея. Башка играчката по смяната.
Аватар

So

306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Зайо Байо » Съб Юни 01, 2013 11:31 pm

Малката шпула е закъсана там. За смяната на гофрата ми беше интересно дали ще се получи, защото едва вчера разбрах че това нещо въобще се ремонтира. Ремонта е на стойност 9 лв., 6 лв. за гофра и 3 лв. за лепило и около 2 часа време. В крайна сметка се получи, но с компромис разбира се. Оригиналните колони не ми се сменят защото: не ми се дават много пари за звук който няма да оценя, а и в момента имам други по-сериозни ремонти по колата; не ми се реже ламарината отзад за други говорители; само с едни нови говорители едва ли ще усетя жестока разлика с оригиналния касетофон и мп3-ки обърнати в wav формат за да ги слушам на чейнджъра. Музиката никога не ми е била приоритет в колата и затова търся нещо семпло. Харесвам качествения звук, но не бих дал пари за него, така както с желание бих ги дал за нови гуми, хубаво масло, качествени консумативи и т.н.
Аватар

Зайо Байо

Мнениеот So » Съб Юни 01, 2013 11:41 pm

:z-smilie05: Разбрах те от една дума! :D
Това със шпулата си е неприятно, защото със сигурност ще имаш "бръждене" оттам.
Апропо с какво лепило си залепи гофрата?
Аватар

So

306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Зайо Байо » Нед Юни 02, 2013 12:16 am

За гофрата купих Moment Universal защото в един сайт го видях като "свързани продукти" към гофрите които продаваха. Бръждене е точната дума за това което се чува сега от говорителя. Преди да сменя гънката звука беше като от скъсано, но нямаше бръждене. При ремонта на говорителя явно съм закачил шпулата и съм я закъсал на тези две места и сега шуми от там. Може да пробвам да ги мацна тези две цепнатини с лепило, ако не помогне поне няма да стане по-зле :lol:
Аватар

Зайо Байо

Мнениеот So » Нед Юни 02, 2013 12:20 am

Уцелил си подходящо лепило, да. :z-smilie05: Мацни шпулата. Прав си, че по-зле няма да стане.
Аватар

So

306SL N3 1.9D D9B
106 S2 1.0 mi CDY
My status

Мнениеот Зайо Байо » Нед Юни 30, 2013 5:50 pm

Заминало е окачването на колонката и затова отива в боклука. Тъй като не мога да си намеря оригинална от моя вид (до DAM 8042), идва въпроса доколко е различно захващането на оригиналните колони монтирани след DAM 8043 ? Моите са захванати горе за основата с решетката и долу с една голяма шайба, новите как се захващат защото гледам, че се продават само колонките докато старите май са вървяли с основата отгоре, но вече не се правят. Двете нови са на приятна цена в СФА и ако не е много играчка предпочитам да си бодна две такива.
Аватар

Зайо Байо

Назад към Аудио и навигация